Безпека життєдіяльності дітей в умовах воєнного стану
Діти навіть в мирний час потребують додаткової уваги та піклування. А під час війни особливо вразлива дитяча психіка має бути максимально захищена від впливу багатьох зовнішніх негативних та травмонебезпечних факторів.
Організації безпечної життєдіяльності дітей в школах, дитячих садочках завжди приділялося багато уваги. Інформаційні стенди з правилами безпечної поведінки є обов’язковими елементами оформлення навчальних закладів, а в умовах війни їх доцільність не потребує додаткових аргументів. Ті освітні установи, які знаходяться в зонах відносного спокою, в наш час повинні ретельно слідкувати за тим, щоб батьки та діти в повному обсязі отримували всю потрібну та важливу інформацію. Дошки оголошень, куточки безпеки мають стати одними з тих інформаційних джерел, які об’єднують та координують зусилля мешканців громади в процесах організації життєдіяльності дітей та дорослих в умовах воєнного стану.
Яку ж актуальну інформацію варто розміщувати на шкільних інформаційних дошках, на стендах в адміністративних будівлях та на вуличних попереджувальних плакатах й дошках оголошень? Важливо донести до дітей та їх батьків максимально повний обсяг тих даних, знання та застосування яких на практиці може уберегти чиєсь життя та здоров’я. Доречно розповсюджувати інформацію про:
— правила поведінки дітей під час евакуації;
— правила безпеки у поводженні з незнайомими предметами;
— ознаки небезпечних для находження та пересування місць;
— фото та описи вибухонебезпечних предметів;
— методи та способи психологічної підтримки дітей;
— правила спілкування з незнайомими людьми тощо.
Варто зауважити, що подібна інформація має бути донесена до всіх без винятку дітей незалежно від того, яка бойова активність відбувається на територіях проживання кожного маленького українця. Батьки та педагоги повинні зробити все, щоб діти почували себе захищеними та розуміли, як себе поводити у різних непередбачуваних ситуаціях. Існує багато способів організації інформаційного простору окремої дитини. Кожному батьку, кожному педагогу потрібно докласти досить зусиль та приділити багато часу для того, щоб діти знали правила безпечної поведінки та усвідомлювали, в яких чат-ботах, соціальних месенджерах, на яких інформаційних платформах шукати відповіді на додаткові питання, як убезпечити себе та інших в умовах потенційних загроз життю та здоров’ю.
Безпека життєдіяльності дітей завжди була першочерговим завданням багатьох державних інституцій, а в умовах війни набула особливого значення. Наша країна робить усе для того, щоб наблизити час, коли інструкції з того, як діяти під час повітряних тривог або як правильно евакуюватися залишаться на тематичних стендах й інформаційних дошках, і ми будемо використовувати їх лише як наочні засоби для вивчення правил поведінки під час потенційних загроз та можливих надзвичайних подій.